Důležité otázky před vhodným nákupem LED osvětlení

Již od nepaměti slouží elektrické zdroje nejen jako nezbytný pomocník při nedostatečném osvětlení, ale i jako dekorativní součást interiéru. Po celé století se módní styly měnily, ale zdroj světla zůstával stejný, jakoby nebylo možné rovnocenně nahradit původní wolframovou technologii světla. Teprve až začátkem nového tisíciletí svitla lidstvu naděje.

Na prahu této doby se mnozí z nás bezpochyby setkali s fenoménem úsporného LED osvětlení. Byla to doba počátku masového rozšíření této pionýrské technologie. Doba, kdy výrobci poprvé přišli s použitelnými produkty za dostupnou cenu. Dalo by se tedy s nadsázkou říci, že v minulém roce nastal nový věk světla LED technologií. Po sto letech se konečně našel důstojný nástupce pana Edisona a LED technologie se staly dostupné pro širší veřejnost.

Díky LED technologiím designéři dostali nová křídla. To, co úsporné žárovky nedokázaly, to LED technologie zvládla hravě. V současné době proto narazíme na inovace doslova na každém rohu. Při procházce městem, tak můžeme spatřit ostré světlo nových pouličních lamp doplněné výstražnou signalizací nebo vidět, jak na nás ve výlohách svítí barevní hadi v podobě LED pásků. Nic naplat, pokrok se šíří rychlostí blesku.  A jak by také ne? Vždyť energetická náročnost je mnohdy o 90 procent nižší, životnost několikanásobně delší a odolnost, o které se nám ještě před pár lety ani nesnilo. To vše nabízí nový svět LED osvětlení.

I přes všechny tyto klady je tu jeden nový a nečekaný problém a tím je vhodná volba parametrů, neboť s novými možnostmi vzniká specializace a vytrácí se univerzálnost. Také kvůli tomu je téměř nezbytné přesné určení účelu osvětlení, abychom si mohli užít světelného výsledku na maximum. Dnes se vám proto pokusíme poradit, jaké otázky si položit před nákupem LED osvětlení.

První otázkou je, pro jakou místnost svítidlo nebo žárovku vybíráme. Je důležité si uvědomit, že pro každou činnost je vhodný jiný zdroj světla. V případě, že budeme svítit po celý den, pak je vhodné vybrat kompletní svítidlo s integrovanými čipy, protože veškeré „provozní nástrahy“ za nás již vyřešili konstrukční inženýři. Výměna pouhé žárovky při nepřerušované světelné zátěži bývá méně spolehlivým řešením. Dnes můžeme vybírat designové LED panely, přisazená stropní svítidla, atd.

Další otázkou je barva vyzařujícího světla. Díky LED technologii dnes máme úžasnou možnost volby z celého barevného spektra. Převážně se teď pochopitelně soustředíme na odstíny bílé barvy. Odstín, který vyzařuje klasická žárovka, je teplým odstínem a v praxi se označuje „teplou bílou barvou“ nebo-li „WW“. Teplý odstín je vhodné použít k odpočinkovým aktivitám, jako například v ložnicích. Naopak bílý odstín světla označovaný jako „studené bílé světlo“ nebo-li „CW“ je vhodný k pracovnímu vyžití a všude tam, kde se vyžaduje bdělosta soustředěnost.  Barevnou škálu mezi teplým a studeným odstínem označujeme „neutrální bílou barvou“ – nebo-li „NW“ případně denní bílou „DW“. Neutrální odstín je vhodný pro běžné použití například v domácnosti. Pokud si tedy shrneme využití barevného spektra světla, pak teplé barvy využíváme pro odpočinek a studené pro práci. Neutrální barvu pak pro běžné osvětlení. Samozřejmě, že vše také záleží na jednotlivci a jeho subjektivnímu vnímání. Jen upozorníme na skutečnost, že v případě požadavku stejného barevného odstínu světla u několika různých zdrojů svítících vedle sebe, je třeba si zvolit LED zdroje se stejnou hodnotou. Tato hodnota se označuje v Kelvinech písmenem „K“ (teplá bílá 2700-3500K, denní neboli přirozená bílá 4000-4500K a studená bílá 5000-6000K), proto je nutné si danou hodnotu ohlídat, aby nedošlo k rozdílnému odstínu světla.

V případě, že chceme vybrat pouze náhradu za původní žárovku, pak je důležité si položit otázku, jakou patici původní zdroj světla má. Standardně se označují technickou zkratkou např.: E27, E14 nebo G9, atd., což znamená typ montážní patice, díky které není možné žárovky vzájemně kombinovat. Toto by bylo možné pouze v případě mezičlánkového spojení tzv. “redukce“, ale takové řešení bychom doporučili pouze výjimečně. S otázkou usazení světelného zdroje je spojeno i elektrické napájení. To znamená, jestli budeme připojovat světlo na běžný elektrický rozvod 230V jako ledničku nebo na bezpečné napájení s „trafem“, jako například notebook.

Další důležitou otázkou je způsob osvětlení určité plochy –  přesněji řečeno, jestli má světlo svítit při četbě na můj klín s knížkou nebo do prostoru v místnosti. Této vlastnosti se říká „úhel osvitu“. Je tedy logické, čím je hodnota úhlu nižší, tím světlo svítí více do bodu a v okolí vzniká neosvětlený prostor. Dnešní úhel je od 30 až po 360 stupňů, takže laikům to může způsobit nečekaný problém.

Další otázkou je místo montáže. Je logické, že pokojový lustr není možné pověsit bezpečně na strom jako venkovní osvětlení při grilování. Každé světlo má určenou svoji odolnost proti přírodním vlivům. Tato vlastnost se nazývá „voděodolnost“ a označujeme ji hodnotou „IP krytí“. Obecně platí, že čím vyšší hodnota tím lepší odolnost.

Poslední zajímavou otázkou je funkce stmívání nebo libovolné změny barvy světla. Jelikož se jedná o nadstandardní funkci, není možné každou LED žárovku nebo svítidlo stmívat, případně měnit barvu světla. V případě možnosti změny barvy mají tyto LED žárovky označení „RGB“.  Pro jejich ovládání je vždy nutné zapojit také RGB ovladač. To platí i pro stmívatelné LED žárovky, které se označují „DIMMABLE“ i zde je nutné pro jejich ovládání použití RGB ovladače.

Možná to vyzní až příliš složitě, ale takový svět osvětlení už zkrátka je. Čas jedné univerzální žárovky uprostřed lustru již definitivně skončil a nastal čas perfektního osvětlení bez kompromisu. Pro dosažení požadovaného výsledku se tedy malé přednákupní přípravy a zodpovězení těchto pár důležitých otázek rozhodně vyplatí. Výsledný efekt pak stojí za to a díky dlouhé životnosti LED osvětlení nám bude dělat radost po mnoho let.

Autor: Kamil Bolek, Posvit.si

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *