Jak vybrat palubky

Palubky přinášejí přírodu i moderní design současně.

Palubky představují oblíbený dekorační a stavební prvek, který lze využít v domě i v bytě. Velkou předností je snadná montáž a rozmanitost. Při výběru je třeba zohlednit, k jakému účelu budou sloužit, a tomu přizpůsobit volbu druhu dřeva. Přinášíme vám pár rad a tipů, podle čeho tyto obklady vybírat a jakou zvolit barvu.

Jaké palubky jsou k dispozici?

Palubky můžeme použít jako obklady v interiéru i exteriéru. Jsou vhodné na stěny, stropy, podlahy, obložení fasády, štíty nebo arkýře. Jde o tradiční materiál, který je velmi oblíbený a často využívaný. Dřevěné palubky lze rozdělit do několika skupin.

První kritérium tvoří konkrétní typ dřeva, ze kterého jsou palubky vyrobeny. Patrně nejoblíbenější a nejžádanější jsou obklady ze smrkového dřeva, ale také borovicové a modřínové obklady.

Dále je třeba zohlednit kvalitu dřeva a v neposlední řadě jejich účel. Rozeznáváme palubky obkladové a podlahové.

Obkladové palubky se vyrábí z vysoce kvalitního jehličnatého dřeva, nejčastěji smrkového nebo borového, a přináší řadu výhod. Krásně ozvláštní interiér, izolují a tlumí hluk a zároveň poskytují ochranu zdi před poškozením a vlhkostí.

Početnou skupinu palubkových obkladů tvoří podlahové palubky, což jsou vlastně opracovaná prkna vyrobená z kvalitního středového smrkového, borovicového nebo modřínového dřeva. Využívají se výhradně na obklady podlah, jak ostatně napovídá jejich název. Jde o velmi elegantní a praktické řešení, které dodá vašemu interiéru zajímavý a moderní design.

Jakou barvu palubek zvolit?

Palubkové dřevo je potřeba správně ošetřit, jedině tak bude nejen dobře vypadat, ale také déle vydrží. Můžeme jej oživit lakováním a natíráním. Tento úkol není nijak složitý a zvládne to prakticky každý domácí kutil. Výrobci laků a nátěrových hmot se snaží své produkty stále inovovat.

Nejprve je potřeba palubky vhodně ošetřit. Napustíme je lazurovacím lakem a jakmile zaschne, natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Aby dřevo získalo požadovaný odstín, použijeme nejprve mořidlo, které dostatečně podpoří jeho strukturu. Pro dostatečnou ochranu je dále vhodné zvolit některý z bezbarvých laků.

Palubky v interiéru nikdy nelakujte, ale vždy ošetřete pouze lazurou. Lak je vhodný pouze pro exteriérové palubky. Pokud chcete zachovat přírodní barvy dřeva, sáhněte po bezbarvé lazuře. Ta oživí hlavně menší prostory. Na druhou stranu pamatujte na to, že čím více pigmentace lazura obsahuje, tím lépe dřevo chrání. Doporučujeme sladit barvu palubek s interiérovými doplňky. Není vhodné kombinovat dva a více designů dřeva v jedné místnosti. To samé platí v exteriéru. Respektujte celkový vzhled domu.

Při tvorbě článku jsme spolupracovali se společností Avydon.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *