Možnosti osvětlení moderní domácnosti

Není to ještě tak dávno, kdy lidé dlouze postávali ve frontách před prodejnami s domácími spotřebiči a tajně doufali, že právě oni budou jedni z vyvolených, kteří si mohou zakoupit obyčejný lustr, který tehdy zdobil nejednu domácnost. Stejný lustr stejné barvy ve stejném panelovém domě. Všechna běžná nákupní rozhodnutí za nás udělalo plánované hospodářství. Ale jak je tomu dnes?

 

Když navštívíte některou z prodejen elektrospotřebičů, výběrem se vám zatočí doslova hlava. Tím spíše to platí pro sortiment bytového osvětlení. Dnes nezáleží jen na kvalitě, barvě a materiálech, ale také na druhu světelného zdroje a jeho vlastnostech. Položme si tedy otázku, jestli je složité si vybrat ideální osvětlení domácnosti? Pokusme se nejdříve odpovědět z pohledu technologie.

Nejrozšířenějším způsobem osvětlení domácnosti jsou úsporné „kompaktní“ žárovky, běžně lidově označované také jako „úsporky“.

Nevýhodou těchto zdrojů světla je jejich velikost, pozvolné rozsvěcování do provozního stavu a krátká životnost, která se při častém vypínání a zapínání ještě výrazně snižuje. Další nevýhodou byl samotný vzhled, což dělalo vrásky mnoha architektům, když chtěli umístit nevzhledně hranaté „úsporky“ například do krásných luxusních barokních lustrů. Z těchto důvodů mnozí lidé zůstávali stále věrni klasickým žárovkám, protože jiné ekonomické řešení prakticky nebylo.

Díky tomu, že dnes již nastala doba „LEDková“, se situace výrazně změnila.

Podívejme se tedyna věc z pohledu praktického využití této technologie. Jaké jsou její výhody a nevýhody?

S příchodem LED osvětlenínastala nová éra mnoha možností, ale i nástrah. Příkladem jsou často přepracovávané, překombinované a dotvářené instalace, jejichž původcem byla emoce a touha po „zlatém grálu světla“, kterým LED technologie ještě do nedávna bezesporu nebyla. Hlavním nedostatkem LED zdrojů byl nedostatečný světelný výkon, omezená svítivost, nespolehlivost a vysoká pořizovací cena, což nejsou zcela pozitivní vlastnosti. Co tedy s tím?

Výrobci LED technologie se mohou pochlubit tím, že vycítili její potenciál a investovali do vývoje značné finanční prostředky. Toto rozhodnutí mělo v posledních dvou letech za následek nebývalý rozmach oboru a nakonec i masové rozšíření LED technologie. V současnou chvíli na trh přichází již čtvrtá generace LED osvětlení, která umožňuje libovolný úhel osvitu, využití všech materiálů pro výrobu, dostatečný světelný výkon, extrémní životnost a spolehlivost, využití celé barevné škály světla, působivý design a především dostupnou cenu. Zvažujete-li tedy osvětlení pro běžný interiér, je dnes LED technologie jednoznačnou volbou.

Závěrem lze tedy konstatovat, že kvalita osvětlení Vašeho interiéru záleží především na správné volbě důležitých parametrů svítidla. Z tohoto důvodu je vhodné se před nákupem vždy nejdříve poradit s kvalitním odborníkem, který vám doporučí nejvhodnější řešení osvětlení.

Autor: Kamil Bolek, Posvit.si

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *