Termovizní měření – jak ušetřit na topení?

Únik tepla z domu poznáte nejen pocitově, když je vám v pokoji mnohem větší chladno, ale hlavně při ročním vyúčtování, kdy při platbě za energie budete muset vytáhnout z peněženky o něco více peněz, než jste zvyklí. Tušíte, jak zjistit, kudy vám teplo vlastně uniká? A jak postupovat, abyste tepelnému plýtvání zabránili?

 

K čemu je termovizní měření?

Myslíte si, že stačí chvíli stát v místnosti a pocítíte, kudy vám teplo uniká? Musíme vás zklamat, takhle to nefunguje. Pokud máte opravdu stará okna, kterými vám do bytu viditelně profukuje, tak ano, ale různé skulinky a maličké mezery touto cestou bohužel nezjistíte. Jak to tedy zjistit? Pomocí tzv. termovizního měření. Termovizní měření je speciální metoda, která bezpečně lokalizuje, kudy vám z domu uniká teplo. Využívá se při ní termovizní kamera, která je schopna rozpoznat i ty nejdrobnější úniky, které jsou běžně neviditelné.

Jak vám měření ušetří peníze?

Termovizní měření vám může ušetřit velkou část peněz, kterou byste v opačném případě doslova vyhodili komínem/oknem/stěnou. V některých případech se může jednat až o desítky tisíc korun. Nalezené vady můžete reklamovat u montážní firmy (pokud je dílo v záruce), nebo je odstranit na vlastní náklady. Důležité je, že přesně víte, kudy teplo uniká a můžete s tím něco dělat. Odborníci, kteří toto měření provádí, jsou vám navíc schopni dát t cenné rady a doporučení, jak se únikům bránit.

Kde bývají problémy?

Možná máte pocit, že energie (nejen tepelná) mizí hlavně oknem a dveřmi, maximálně různými většími a viditelnějšími mezerami. Máte pravdu, ale to není vše. Možností úniku tepla je mnoho a není jednoduché je objevit. Termovizní kamera je schopna zjistit i ty nejdrobnější úniky, včetně drobných problémů např. v elektroinstalaci. Dále najde:

 • skryté vady v izolaci, potrubí, ve zdech, na půdě atp.
 • špatně izolované prostory (stupačky ve zdech, okna a dveře atp.)
 • špatně postavená izolace a další skryté vady
 • místa rosných bodů – tepelné mosty – kde vlhne zdivo a vzniká nebezpečná plíseň
 • špatně zateplená fasáda
 • rozmístění teplovodních rozvodů v podlahách a ve stěnách
 • vodoinstalace
 • podlahové topení
 • střešní krytina
 • slaboproudé i silnoproudé rozvody
 • fotovoltaická elektrárna (drobné závady, nefunkčnost či nekvalitní rozvody)

 

Kdy měření provést?

Nejvhodnější doba na termovizní kontrolu je v období října až dubna. Tedy zhruba v době, kdy je venkovní teplota nižší než 5° C. Objekt, který bude kontrolovat nesmí být ovlivněn slunečním svitem – ideálně tedy, když je lehce pod mrakem. Hustý déšť či sněžení mohou nepříznivě ovlivnit měření. Proto se tomuto počasí při měření vyvarujte. Takto skreslené výsledky nebudou úplně vypovídající.

 

Máte doma nebo na firmě pocit, že vám někudy uniká teplo, ale nejste si jisti, jak jeho úniku zabránit? Obraťte se na profesionály. Firma Anfit vám odborně zjistí, kudy teplo uniká a přidá také doporučení, jak dalším únikům nejen tepla zamezit. Provádí měření jak rodinných domů, tak i celých bytových domů nebo velkých průmyslových budov.

Tipy proti úniku tepla

Nepropustná okna

Mezi nejčastější zdroje úniku teplá patří okna a dveře. Proto je zapotřebí vybrat jak dobré produkty, tak zajistit jejich kvalitní instalaci. Okna i dveře, která propouští minimum tepla, má ve své nabídce i společnost Svět oken. Vynikající tepelnou izolací disponují všechna okna, které mají v současnosti k dispozici. Skvěle těsní a zároveň mají tu výhodu, že zajišťují vyrovnání vlhkosti s ohledem na teplotu v interiéru. Kromě tepelné izolace disponují i izolací zvukovou.

Stínící technika

Kvalitní stínící technika zvládne v zimním období vytvořit další tepelnou vrstvu a ušetřit tak minimálně 10 % na nákladech. Pod touto technikou si představte především předokenní rolety, které mají na teplo a jeho únik největší vliv.

Další z možností jsou velké těžké okenní či dveřní závěsy, které také z velké části zamězí únikům tepla. Pokud se vám těžké závěsy do pokojů nehodí, můžete využít třeba dlouhé polštáře proti průvanu. Vyrábí se v nejrozmanitějších designech a tvarech. Vybere si určitě každý. Tipy pro izolování dveří najdete ve článku  jak zateplit dveře.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *